Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

LYMFODRENÁŽE

 

je zvláštní druh hmatové techniky, která pomáhá aktivovat mízní systém, a tak podporuje tok lymfy. Tím dochází k odstraňování škodlivin - toxických látek. Lymfodrenáž tak současně napomáhá regeneraci organismu.

Lymfodrenáž je vhodná i jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání či sezení v nezměněné poloze  - prodavači, letušky, chirurgové, programátoři apod.

Pomáhá rychlejší regeneraci nejen po fyzické zátěži při vrcholovém i rekreačním sportu,ale i po psychické zátěži -  stresu.

Mezi nejdůležitější indikace patří péče o pacienty s lymfatickými otoky, které vznikají druhotně po operacích či radioterapii. Tato péče je důležitá zejména pro ženy po operaci prsu jako prevence a léčba pooperačního a nebo postradioterapeutického lymfedému horních končetin, hrudní stěny či prsu.

Své využití nachází i v kosmetických indikacích pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci vrásek a jako účinný prostředek při boji s celulitidou (pomerančová kůže).

Lymfodrenáž nachází své využití i v péči o dětské pacienty zejména po ortopedických  operacích, např. kyčelního kloubu.
Dále jí můžeme doporučit u pacientů po plastických operacích obličeje, prsů apod. a po cévních operacích.

Pro dosažení očekávaného efektu je nutné lymfodrenáže provádět opakovaně.

Fyziologická reakce organizmu na lymfatickou drenáž:
- dočasná únava: velmi často, může snižovat pozornost při řízení motorových vozidel či v práci
- sucho v ústech a pocit žízně asi 20 - 30 minut od začátku terapie
- časté močení
 
 
 
 
LYMFATICKÝ SYSTÉM
 
 
  

   Lymfatický systém je  tvořen  lymfatickými uzlinami a lymfatickými cévami, ve kterých cirkuluje míza – lymfa. Lymfoidní tkáň obsahuje lymfatické buňky, které vznikají v dalších částech lymfatického systému – sem řadíme kostní dřeň, slezinu, brzlík a lymfoidní tkáň trávicího traktu a dýchacích cest. Mezi nejdůležitější činnosti lymfatického systému patří detoxikace a dekontaminaci lidského organizmu. Svojí činností posiluje dobrou funkci imunitního systému, a proto je jeho správná  funkce důležitá pro zdravý život člověka.


   Jedná se o jednosměrný drenážní systém odvádějící mezibuněčnou tekutinu z tkání těla do krevního oběhu, kterým jsou transportovány do ledvin, odkud jsou vyloučeny z těla ven.


   Děje se to tak, že lymfatické kapiláry nasávají v tělní tkáni mízu se zplodinami a odvádí jí lymfatickými cévami do  lymfatických uzlin, kde probíhá  destrukce bakterií a škodlivin a odsud je míza odváděna do krevního oběhu.


   Na rozdíl od krevního oběhu je cirkulace lymfy  zajišťována mimo jiné stahy lymfatických cév, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání stejně jako poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. vedou k  nedostatečnému odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech. Mezi příznaky přetížení lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému a psychické podráždění.


Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

KDY SE LYMFODRENÁŽE NEDOPORUČUJÍ

Kontraindikace absolutní

1. Akutní virové či bakteriální onemocnění

2. Onkologická onemocnění, která nejsou v remisi

3. Akutní žilní onemocnění


Kontraindikace relativní

   Otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin, jater – nutno posuzovat přísně individuálně, po dohodě s ošetřujícím lékařem.

PŘÍSTROJOVÁ LYMFODRENÁŽ

   Jedná se o drenážní přístroj fungující na principu presoterapie — tlakových vln. Provádí se drenáž dolních končetin, břicha, boků, hýždí a pasu. Doporučuje se i při otocích rukou po ablaci prsu. Speciální návleky na dolní nebo horní končetiny, do kterých je vháněn vzduch, se nafukují a vytlačují lymfu z periferie do centra a zpět. Drenáž tak probíhá tlakovou vlnou, zprůchodňuje lymfatické cévy a pomáhá odtoku toxických látek zadržených v těle. Je důležitou součástí rekonvalescence po liposukci stehen, břicha, boků, přispívá k estetickému a mladšímu vzhledu kůže.

zdroj: http://www.lymfodrenaze-masaze-rehabilitace.cz

TOPlist